Kategorie
Oświetlenie

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenoweŻarówki halogenowe coraz częściej używane są do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych oraz pracowni. Bez względu na to, czy są one zasilane prądem o niskim napięciu (12 V), czy też bezpośrednio z sieci, w porównaniu ze zwykłymi żarówkami 230 V są mniejsze, jaśniejsze, trwalsze i bardziej ekonomiczne.

Zazwyczaj lampki halogenowe przeznaczone do użytku domowego są niemal wyłącznie w wersji bezpiecznej, z zasilaniem 12 V. Typowym tego przykładem są reflektorki zawieszane na dekoracyjnych systemach linek lub drutów zasilających. Dostępne są także na rynku, halogenowe żarówki z gwintowanymi cokołami E 27 lub E 14, pasujących do normalnych oprawek i zasilanych bezpośrednio z sieci o napięciu 230 V.

Zasilanie halogenowych żarówek 12 V odbywa się za pomocą klasycznych transformatorów, uposażanych niekiedy w elektroniczne sterowniki. Do pojedynczych żarówek używa się też niewielkich sieciowych zasilaczy umieszczanych we wtyczkach lub w podstawkach lampek. Moc oddawana przez te transformatory podawana jest w woltoamperach (VA), czyli inaczej w watach (W). Moc oddawana musi odpowiadać mocy pobieranej przez zasilane żarówki.

Ze względu na niskie napięcie (12 V) i stosunkowo wysoką moc, należy używać przewodów o grubszych przekrojach, ponieważ przy napięciu 12 V i mocy 120 W natężenie płynącego prądu wynosi 10 amperów (A).

W porównaniu ze zwykłymi, żarówki halogenowe emitują więcej ultrafioletowego światła. Frontowa szyba reflektorowych lampek chroni przed rozpryskiem odłamków szkła w razie pęknięcia kolby żarówki, a także zatrzymuje większą część promieniowania UV. Resztę pochłania warstwa pokrywająca kolbę.