Kategorie
Budowa Remont

Zasada malowania wałkiem

Wałek malarski z przedłużkąZasada malowania wałkiem

Przy malowaniu wałkiem ważne jest właściwe naniesienie farby. Zmoczony w niej wałek najpierw ruchem pionowym przetaczamy do góry. Następnie przeciągamy skośnie, wstępnie ją rozprowadzając. Dopiero potem całą powierzchnię malujemy pociągnięciami pionowymi. Pamiętajmy też, aby zanurzony w farbie wałek przetoczyć wstępnie po korytku ociekowym, aby usunąć nadmiar farby, który może skapywać przy przenoszeniu wałka na ścianę.

Usuwanie farby ze słojów drewna

Pozostałości farb i lakierów w słojach drewna najlepiej usunąć wełną stalową. Jej kłębek trzeba przesuwać zawsze zgodnie z kierunkiem słojów, nigdy poprzecznie. Watą można też usuwać brud i kurz przy odnawianiu powłok politurowanych i lakierniczych. Takie wałki o różnej wielkości włókien można kupić w wielu sklepach z narzędziami. Produkuje się wełnę stalową oraz inne z metali kolorowych.

Pomost malarski

Przy malowaniu klatek schodowych trzeba budować specjalne pomosty, z których da się sięgnąć do wysokich partii ścian. Najlepsze jest rusztowanie zbudowane z grubej i szerokiej deski oraz dwóch drabin, opartych o przeciwległe ściany. Tego typu rusztowanie można zbudować w wąskich klatkach schodowych. Przy pracy na tym rusztowaniu ważne jest zachowanie daleko idącej ostrożności przy poruszaniu się na poziomej desce.

Malowanie sufitu

Jeżeli sufit malujemy kilkakrotnie, to kolejne warstwy farby nakładamy pociągnięciami pędzla prostopadłymi do poprzednich. Przy ostatnim powinny być skierowane prostopadle do ściany z oknem, ze względu na kierunek padania światła z niego. Na ogół sufit malujemy dwukrotnie. Trzykrotnie przy farbach słabo kryjących o gorszej jakości. Trzykrotne malowanie może być konieczne przy tradycyjnych farbach klejowych lub wapiennych.

Wymieszanie rozwarstwionej farby

Aby starannie wymieszać ręcznie farbę w puszce, trzeba podczas mieszania wykonywać ruchy nie tylko okrężne, lecz również podrywające ku górze. Dzięki temu będą się równomiernie mieszać także dolne warstwy farby. Najszybciej umieszczamy farbę posługując się kawałkiem drutu, spiralnie zawiniętym na końcu. Drut powinien mieć średnicę 4-6 mm i taką długość, aby całkowicie zanurzony w puszce lub naczyniu dotykał dna.

Malowanie siatki

Zwykłą siatkę ogrodzeniową szybko i wygodnie można pomalować dwoma wałkami futerkowymi. Dwie osoby z dwóch stron muszą równo przetaczać dwa wałki, tak aby cały czas ich futerka pozostawały w styczności. Zastosowane wałki powinny mieć futerko o większej długości włosa. Dzięki temu przetaczane wałki zawsze w styczności ze sobą będą w stanie pomalować nawet wszelkie zagięcia drutów i miejsca trudnodostępne.

Gruntowanie tamponem

Jeżeli zamierzamy pomalować powierzchnie pokryte warstwą cynku, np. blachę cynkową lub ocynkowaną, najpierw trzeba ją zmyć tamponem zmoczonym w 10-20% roztworze amoniaku w wodzie. W ten sposób znacznie zwiększymy przyczepność. Przy tej pracy musimy pamiętać o ochronie skóry i oczu, a także zabezpieczyć się przed nadmiernym wdychaniem oparów amoniaków. Jest to szczególnie ważne przy gruntowaniu większych powierzchni np. dachu.

Przechowywanie kitu szklarskiego

Nawet przez dłuższy czas możemy przechowywać tradycyjny kit szklarski, jeżeli go włożymy do szczelnego pojemnika i zalejemy zwykłą wodą. W ten sposób można przechowywać zarówno kit szary jak i miniowy. Warto przy tym przypomnieć, że pierwszy stosuje się głównie do szklenia konstrukcji drewnianych, drugi zaś do metalowych, głównie stalowych. Wyjęty kit przed użyciem trzeba dokładnie osuszyć z resztek wody.

malowanie bordiuryMalowanie ozdobnego paska

Przełknięty przez skuwkę pędzla paskowca mały gwoździk będzie ułatwiał jego prowadzenie wzdłuż przyłożonej do ściany listwy, wyznaczając niezbędny odstęp włosia od powierzchni. Stały odstęp włosia zapewni malowanie paska o bardziej równej grubości. Przy takim malowaniu listwę prowadzącą opieramy o ścianę dolną krawędzi, a górną odchylamy od niej na odległość 2-2,5 cm.

Oznaczenie zawartości puszek

Aby szybko odszukać potrzebne śrubki, gwoździki, nakrętki itp. akcesoria montażowe, warto do puszek, w których je przechowujemy, przykleić taśmą po jednej ich sztuce. Sięgniemy wtedy zawsze po właściwy. W ten sposób warto przechowywać gwoździki, wkręty, małe śruby, podkładki i nakrętki, a także i inne drobne części wszelkiego rodzaju.